A Kőbányai Szervátiusz Jenő Általános Iskola és a Magyar Állami Operaház stratégiai együttműködési megállapodást kötött 2022. április 8. napján.

Az együttműködés szakmai alapját képezi, hogy mindkét fél egyetért abban, hogy a 21. századi modern tanulási környezet már nem működhet izoláltan, erősíteni kell a partneri együttműködéseket, amelyek új tudást és szakértelmet hoznak a tanulási környezetbe, elősegítve a horizontális kapcsolódást is. Ennek alapfeltétele a tanulás informális keretek közötti megvalósítása kreativitást serkentő tanulási környezetben.

A kulturális tudatosság és kifejezőkészség az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges nyolc kulcskompetencia egyike. Ez magában foglalja az elképzelések, élmények és érzések kreatív kifejezésének képességét, valamint a különböző művészeti ágakban (zenében, előadóművészetben, irodalomban, képzőművészetben) folytatott alkotótevékenységet, emellett együtt jár a helyi, nemzeti és európai kulturális örökség alapos ismeretével is. Ezt a kompetenciát az európai tantermekben egyre növekvő mértékben alkalmazzák kereszttantervi eszközként. Ez olyan összetett formáját valósítja meg a projektalapú tanulásnak, amely a kommunikációs készségek fejlesztése mellett a gyerekek érzelmi fejlődését is szem előtt tartja. A projekt elősegíti az önkifejezés különböző vonatkozásainak fejlesztését, emellett olyan kulcsfontosságú készségekre is hatást gyakorol, mint a kommunikáció, a matematikai és egyéb természettudományos készségek, a digitális készségek, valamint a szociális és állampolgári készségek.

Az együttműködés jóvoltából iskolánk havi rendszerességgel fogadja az Opera Nagykövetei program képviselőit, a MÁO által szervezett szakmai programokon, valamint  az Eiffel Műhelyházban rendhagyó énekórákon vesznek részt tanulóink. Továbbá pályaorientációs program keretében együttműködik intézményünk a MÁO-val, saját élményen alapuló foglalkozásokat tart, segítve a diákok érdeklődési irányainak, képességeinek feltárását az opera világához kapcsolódó háttérszakmák megismertetésével, népszerűsítésével. A MÁO vállalja, hogy évente egy pályaorientációs programot tart a végzősöknek.

 

Megjelent az Oktatási Hivatal Budapesti Pedagógiai Oktatási Központjának információs és szakmai kiadványában intézményünk OperaIskola innovációjáról szóló cikk. 




A hatodik évfolyam tanulóinak 90 percnyi önfeledt élményben volt része Mozart muzsikája és a mesevilág csodálatos harmóniája által.
A varázsfuvola hangja mindenkit megérint, a bűvös csengettyű mindenkit “megjavít”.
Beöthy-Kiss László előadása pedig mindenkit elvarázsol.
Köszönjük az élményt!


Április 20-án -a 7-8. évfolyam tanulóival- az István, a király című előadást láttuk az Operaházban. A rockopera átirata sokakat lenyűgözött; a monumentális jelenetek erőteljes hatást keltettek. Állva tapsolt a közönség.

 


Bakó Máté -az Operaház nagykövete- ismét lenyűgözte az elsősöket! A hattyúk tava meséjét, a balettmozdulatok kifejezőerejét mutatta be a kicsiknek, lenyűgöző nyelvezettel, közvetlen hangvétellel. Izgalmas márciusi délelőtt volt.

 

 


Az Operaiskola keretében több lehetőséget is kaptak a 3.a osztály tanulói, hogy rendhagyó keretek között ismerkedjenek a zenés színház, az opera világával. Mesefoglalkozáson dolgozták fel Pomádé király történetét, Szendrődy Dorottya irányításával.
Beöthy-Kiss László operanagykövettől az Operaház varázslatos világáról, az énekesek munkájáról, a zenekar felépítéséről és működéséről szereztek ismereteket. Majd ellátogattak az Eiffel Műhelyházba, ahol láthatták az egyes műhelyek munkáját, a kiállításokat, az "oázist". Élményekkel telve kezdhettek neki az OpeRajz foglalkozásnak, ahol kedves alkotások születtek, Székely Annamária restaurátor irányításával.